Számomra mindig is izgalmas volt a kínai zenék világa, mert egy feltérképezetlen terület, ha úgy tetszik kincsesbánya. Pedig "pályafutásom" elején még nem volt biztos, hogy a japán popvilág, vagy inkább a kínaiak felé veszem az irányt. Igaz ez gyorsan eldőlt, hiszen még most is több japán tartalom érhető el az internet nyugati felén, mint kínai, így a kínaiak alapból hátránnyal indultak.
Stefanie Sun - Against the Light (孫燕姿 - 逆光) (*) |
Mindenesetre ha másképp alakulnak a dolgok, akkor most valószínűleg inkább Stefanie Sunt hallgatok, mint Sakamoto Maayát, mert hiszen a kínaiakban is van ám potenciál, kinek kellenének a japánok !?
Ha valaki sok japán dalt hallgat, akkor elsőre szembetűnő, hogy némely kínai nyelvű előadó mennyivel komolyabb, felnőttesebb megközelítéssel kezeli a zenélést. Stefanie Sun legtöbb számánál is ez volt az érzésem és ez is fogott meg benne leginkább.
Nála természetesen nincs nyoma a japán piac elvárásainak, amik néha egy-egy japán előadónál túlságosan jellegtelen akusztikus, vagy gyerekes számokat szülnek. Stefanie számai hangulatban élesebbek és színesebbek, mint az átlag japán énekesnők dalai és mindennek tetejébe az egyes japán énekesnőknél túlzásba vitt szexualitást is nélkülözi, ami szintén tetszetős. Sokkal inkább a zene van főszerepben nála.
Ebben a Stefanie Sunről szóló bejegyzésben most két dalt hoztam. Az első az énekesnő legutóbbi (2007-es) albumáról az Against the Light, ami a kezdetekor nagyon érdekes hangulatot üt meg, később viszont kicsit már egy sablonosabb akusztikus dallá alakul, de még mindig megkapó. Az egyik kedvencem. A klipet láthatóan Tajvanon és a kalandosabb Egyiptomban forgatták...
A második dal a Kite, amiben a dal felépítése a csúcspontra egészen elképesztő, és ami egy jó példája, hogy Stefanie zenéje mennyire markáns is tud lenni még egy egyszerű dalban is.
Kite (風箏) |
Az énekesnőnek egyébként csak annyi köze van Kínához, hogy a mandarin nyelvű dalainak hála komoly sikereket könyvelhetett el az országban és Tajvanon is, ahol szintén a mandarin a legelterjedtebb nyelv (innen a mandopop elnevezés is). Az egymillió fölötti lemezeladásaival szépen teljesítő énekesnő ilyen sikereket csak a szülőhazájában, Szingapúrban nem tudott volna elérni, ehhez mindenképp kellett a pár százmilliós mandarin régió is.
Mondjuk ehhez mérten, és ahhoz, hogy a 130 milliós Japánban egy-egy előadó is néha el tud adni egymillió lemezt, talán már nem is annyira jelentősek Stefanie Sun eladásai...
Utolsó kommentek