Mi kell a noonáknak*? Na mi? Természetesen srácok, minél fiatalabbak és zsengébbek, annál jobb. Röviden így lehetne leképezni azt a szemléletet, ami a koreai boybandek gründolásakor uralkodik.
(*Noona-nak hívják a koreai fiúk a náluk idősebb lányokat)
Fiúcsapatok - mindig kényes téma, hacsak az ember nem süldő tinilány, mert akkor ez még bocsánatos bűnnek számít. Egyébként pedig szégyenbélyeg. Ki vallaná és vállalná be nagy nyilvánosan, hogy igenis volt olyan Take That, vagy (vessünk keresztet) olyan Backstreet Boys-szám, ami kifejezetten tetszett volna? Senki? Na ugye. (itt kell rögtön leszögeznem, hogy természetesen nekem sincs fogalmam, hogy kik az említett előadók.)
A klasszikus boyband - mint könnyűzenei formáció - Nyugaton jórészt kimúlt az ezredforduló tájékán, pedig a kilencvenes évek közepén-végén még javában fénykorát élte. Ez az a korszak volt, amikor kis túlzással a zenei paletta egyik végén ott volt a techno-trance-rave, a másik oldalon pedig a grunge és az alterrock. Aki pedig a kettő között vegytiszta popot hallgatott volna, az csalódottan konstatálta, hogy ezt a stílust bizony kisajátították a fiúcsapatok. Hurrá.
No de fiúcsapatok számait hallgatni?! Ez mindig is a guilty pleasure kategóriába tartozott. KTamasEnty szerzőtársunk megfogalmazásában:
"Guilty pleasure minden, amit nagyon szeretünk, ámde elég cikinek érezzük, hogy ezt másoknak (ill. akár magunknak is!) bevalljuk. Ez szinte bármi lehet: egy dal, egy zenekar, egy film, egy étel... Biztos vagyok benne például, hogy olvasóink mp3-jai között tudnának találni pár dalt / együttest, amit nem szívesen vállalnának be a haverok előtt."
Évtizeddel később a feloldozás Ázsiából érkezett. Aki néha-néha ilyen bűnös élvezetekre vetemedik, az most már felemelt fejjel, lelkiismeret-furdalás nélkül válaszolhatja meg a "Mit hallgatsz?" kérdést. - "SHINee-t" vagy "Big Bang-et" - így a válasz. A beszélgetőpartner legyint, mivel nem is hallott róluk, és anélkül lehettem őszinte, hogy furán - és főleg bizalmatlanul - kezdjen méregetni.
Ázsiában a fiúcsapatok reneszánszukat élik. Számtalan hármas-négyes-ötös- ... -tizenhármas-fogat küzd a tinilányok kegyeiért. Nem vicc, valóban létezik olyan fiúcsapat, melynek tagjai kitesznek egy totószelvényt, lévén 13+1-en vannak, és tapasztalataim szerint a koreaiak magasan verik az összes egyéb náció hasonszőrű próbálkozásait.
Ma a világon a legjobb boybandek Koreában teremnek, jelen sorozat belőlük nyújt rövid ízelítőt.
SHINee - Replay (Noona Is So Pretty)
A sort az abszolút favorittal kezdeném, a SHINee-vel. A 2008. májusában debütált csapaté a következő évtized - és még akkor is csak 25-28 évesek lesznek tagjai. Őket elnézve fogalmazódott meg anno híres tézisem, miszerint a koreai fiúcsapatok tagjait minden bizonnyal úgy tenyésztik külön valami titkos laboratóriumban, ahol kimcsit és cukiság-hormonnal génkezelt Hello Kitty-t kapnak reggelire. Egyéb ésszerű magyarázat ugyanis nem létezik arra, hogy mégis mi mástól nőhetnének ilyen szép nagyra(e). Ez a k-pop univerzium Gianni-féle tétele. A tétel bizonyítása: tessék csak végignézni a Love Like Oxigen videóját! Mindent megmagyaráz. A dalt eredetileg a dán megasztár győztesének, Martin-nak írták, ez azért csalódás kissé (eredetije a Snow the World - lásd itt). A SHINee klipje előtt azonban felhívnám a videóval először találkozó, minden hozzám hasonló Ázsia-fanatikus figyelmét, akinek netán szintén az érzéki mandulavágású szemek a gyengéje, hogy a 3,5 perc alatt lesz szíves - saját érdekében - az alábbi két tényről nem megfeledkezni: a) ezek gyerekek, b) ráadásul fiúk. Szóval csak óvatosan.
SHINee - Amigo
Amint sorozatunkban a Super Junior-ig érek, ott majd részletesen kifejtem (nyugalom, nem cikizem vagy lehúzom) a helyi fiúcsapatok tagjainak jellegzetes külsejét és az ázsiai boyband-image lélektanát. Addig is ha értékelni kellene a SHINee megjelenéséért felelős háttércsapat tevékenységét, akkor annyi bizonyos, hogy a fiúkákban utazó germán friss kisnyugdíjasok a továbbiakban szerintem hülyék lennének Thaiföldre menni, amikor Szöulba is indulnak gépek...
Jó-jó, a vitriolos szavakat az irigység mondatja velem, mit nem adtam volna, ha tizenöt évesen nekem is sikoltozó főiskolás lányok hadának letámadásától kellett volna tartanom.
Komolyra fordítva, pedofil hajlamoktól mentesen is nagyon lehet szeretni a SHINee-t, méghozzá egy olyan apróság miatt, amiről sok hasonló formáció esetében már szinte teljesen megfeledkeznek. Ez pedig az énektudás. Valóban szép (természetesen minden szépség szubjektív), erős és képzett hanggal rendelkeznek mindannyian, fiúcsapatoknál ritkaságszámba menő színvonalat nyújtanak - a sokak által méltán favorizált Y Si Fuera Ella című dal alatt a hideg futkos a hátamon.
Elfogult vagyok, nem vitás - mégis úgy gondolom, hogy a Y Si Fuera Ella és a Love Like Oxigen miatt The SHINee World című albumuk kötelező darab az ázsiai könnyűzene szerelmeseinek.
---------------------------------------------------------------------------------------------------
---------------------------------------------------------------------------------------------------
A Big Bang tipikusan az a fajta mesterségesen kreált, nagyon jól kitalált fiúcsapat, aminek nagyobb a füstje, mint a lángja; már értem ez alatt, hogy náluk a körítés a lényeg, az adja el a srácokat, nem a zene. Ahogy a konkurenciánál, úgy mögöttük is egy kisebb hadsereg áll, a gondos stratégák kínosan ügyelnek mindenre, a cipőfűzőtől az utolsó Oh yeaah, baby elnyögdécseléséig. Megjelenésükben egy lépéssel a többiek előtt járnak, az aktuális divat kényszerű diktálásában néha már túl messzire is megy a stylist-team. Miközben a kiállás és a látvány nagyon is rendben, addig valahogy nem marad energia igazán ütős zenei anyag elkészítéséhez. A Hot Issue és a With You EP-k minden igyekezet és a megkérdőjelezhetetlenül igényes kivitelezés ellenére csupán középszerűek. Félvállról venni a Big Bang-et azonban hatalmas hiba lenne!
Big Bang - With U
Először is, ők a presztízsértékű 2008 Mnet KM Music Festival (MKMF) Az év előadójának és A legjobb fiúcsapatnak járó díjának büszke tulajdonosai, ez mindenképpen tiszteletet parancsol. Másodszor, ahogy a fenti With U-ból is látszik, ez a "nagyon trendik vagyunk mi is, meg a zenénk is"- vonal ezzel a körítéssel simán eladható, mellékesen pedig egyáltalán nem rossz. Harmadszor hatalmas méretű - mesterségesen generált, mára önfenntartóvá vált - hype övezi őket (na de melyik fiúcsapatot nem?). Negyedszer, olyannyira kilógnak a standard nyálas fiúcsapatok közül, hogy még a punkkal is megbirkóznak, a No Brain nevezetű punk rock/ska-punk bandával előadott Oh My Friend-del sokat nőttek a szememben. Ettől függetlenül nem tudok megbarátkozni a számaikkal, nem fog meg bennük semmi.
Az alábbi Number 1 ragyogó példája ennek - első hallásra egy teljesen kommersz, jellegtelen, szinte már unalmas dal. Csak másodjára fogalmazódik meg az "ez nem is olyan rossz ezzel a klippel", majd harmadjára már a szám is elkezd tetszeni. Lassan...
Na de ezt és így kell, hogy nyújtsa egy elsővonalbeli előadó? Nem hinném.
Big Bang - Number 1
----------------------------------------------------------------------------------------------------
----------------------------------------------------------------------------------------------------
Most mondja valaki, hogy nincs sorsdöntő szerepe a névválasztásnak Keleten. Talán éppen a Shinhwa (jelentése: mítosz, legenda) áldásos névadása vált önbeteljesítő erejűvé, ők ugyanis egy valóban legendás formáció. A legtöbb fiúcsapat élettartama valahol a tiszavirág- és a kérészéletű jószágok közé lőhető be úgy félúton, ez nem az a foglalkozás, amiből nyugdíjba szokás menni. A Shinhwa azonban tíz éve, 1998 óta a pályán van, és miközben az aktuális konkurensek sorra kidőltek, ők csak mennek tovább az örökkévalóság és a megdicsőülés felé. Utóbbira meg is van minden esélyük, 50 millió eladott lemezzel, tíz évvel és tíz stúdióalbummal a hátuk mögött (ebből egy japán nyelvű) mára ők a leghosszabb ideje működő koreai fiúcsapat, ráadásul a mai napig az eredeti felállásban. Saját csillaguk(!) van az égen, a Kos csillagképben található egyik csillagot róluk nevezték el (a világon közel 2000 égitest kapott eddig koreai nevet). A nyolc hónapig futó saját tehetségkutató reality során az 1800 jelentkezőből végül 12-en jutottak be a végső döntőbe, akik közül mind a 6 Shinhwa-tag választott egy-egy győztest, belőlük alakult meg a Battle nevű fiúcsapat (lásd később), valamint ekkor fedezték fel az előbbi Big Bang egyik tagját is.
Az egyik legnagyobb és legaktívabb rajongói klubbal büszkélkedhetnek, turnéztak a fél világon, sőt mi több, még a legendásan paranoiás sztálinista diktatúrát fenntartó Észak-Koreában is felléptek. Beszédes a felvétel, vérfagyasztó az északi közönség reakciója (ugye ki is akarna egy kis önfeledt csápolás miatt átnevelő táborba kerülni), a videó végén pedig a titkosügynök kartársnő az elvárt módon megvetően elhúzza a száját, amikor a déli fiúk a zimperialista amerikaiak nyelvén énekelnek. Ezer szerencse, hogy az alábbi klipben szereplő lányokat nem vitték magukkal, csak feleslegesen megbotránkoztatták volna az erkölcsös elvtársakat.
Shinhwa - Brand New
----------------------------------------------------------------------------------------------------
----------------------------------------------------------------------------------------------------
Vége az első résznek, folyt. köv. hamarosan - Hidd el, még nem láttál semmit a koreai fiúcsapatokból, amíg meg nem ismered a Super Junior-konglomerátumot. Az ezer csáppal mindenhová beférkőző szicíliai maffia hozzájuk képest szerény intézmény.
Utolsó kommentek