Hiába van Madárfészke, hiába suhan 431 km/h-val a sanghaji szuperexpressz, küldött embert a világűrbe, és exportál a műanyagszagú tornacipőtől kezdve a high-tech kütyükig mindent, egyvalamiből még Kína is behozatalra szorul. Fiúcsapatot még nekik is importálniuk kell.
A kínai könnyűzene szólóelőadókban (és szentimentális balladákban) erős, hagyományos értelemben vett trendi lány- és fiúcsapatok - az elenyésző számú kivételtől elketintve - nincsenek. Ezt felismerve 2008-ban az egyik legnagyobb koreai szórakoztatóipari konglomerátum, az SM Entertainment átdobta Kínába 13 fős fiúcsapatából, a Super Juniorból a kínai nyelvterületre legyártott fiókbandáját - öt SuJu taghoz hozzácsaptak két kínai legényt, és már készen is volt a Kína-kompatibilis Super Junior M (ahol m, mint mandarin).
Az időzítés jobb nem is lehetett volna, a meglévő kevés kínai fiúcsapat jó része épp kiöregedőben, felbomlóban, szétesőben volt, ideális terepet biztosítva a szomszédos hódítóknak a 1,3 milliárdos ország tinilányainak letámadásához. Bizony, a koreaiak már a kínai spájzban vannak.
Másfél év alatt már a második lemez készül, és a legújabb, roppant eredeti című Super Girl sláger tegnap debütált Kínában (valamint Hongkongban és Tajvanon).
Super Junior M - Super Girl
Persze minden kezdet nehéz, még akkor is, ha az alul található debütáló klipjüket anno az első négy nap alatt 1,4 millióan nézték meg a videómegosztókon. A hardcore rajongóknál (mind az ősfan koreaiaknál, mind a kínaiaknál) kiverte a biztosítékot, hogy 2 új ember került a képbe, megszentségtelenítve ezzel az eredeti, 13 főt takaró Super Junior nevet. Hiába bizonygatta a kiadó, hogy csak a Super Junior M tagja lesz a két új fiú (a hegedűvirtuóz kínai-kanadai Henry, és a korábban énekes-tehetségkutatókat nyerő, valamint tévéműsorokat vezető Zhou Mi), a rajongókat nem tudták lecsillapítani.
Felháborodásuk akkora méreteket öltött, hogy miután a koreaiak sem békés ülősztrájkkal, sem hangos "Only 13" ("Csak 13" - mármint tag) üvöltözős tüntetésükkel; majd a kínaiak a hivatalos blogot megbénító 5000 tiltakozó kommenttel nem értek célt, a rajongói csoportok összefogva a tőzsdén 58 206 db SM Entertainment részvényt vásároltak fel, az egész vállalatbirodalom 0,3 százalékát, és beleszólást követeltek a cég döntéseibe. Biztos, ami biztos alapon hivatalos nyilatkozatot adtak ki, miszerint élve tulajdonosi jogaikkal minden lehetőséget megragadnak, hogy megakadályozzák a 13 fős csapat kibővítését.
Az új videót és dalt nézve/hallgatva nem véletlen a déjà vu, a zeneszerző jegyzi a Sorry Sorry megaslágert is, a klip rendezője pedig a DBSK Mirotic, a Girls Generation/SNSD Gee, illetve a Super Junior It's You videójáért felelt.
A kínai piacra a Koreában már sikerre vitt U mandarin nyelvű átiratával törtek be 2008-ban, íme.
Super Junior M - U
Néhány apróság a végére:
- A Super Junior M egy tucat zenei díjat bezsebelt Kínában, több sorozatban feltűntek cameo szerepben, de az tény, hogy a SuJu már azelőtt népszerű volt ott (is), hogy megalakult volna a Super Junior M.
- Siwon korábban is jelen volt a kínai nyelvterületen, szerepett kapot Andy Lau történelmi témájú kosztümös filmjében, a 2006-os Battle of Wits-ben. Természetesen herceget játszott, mi mást.
- A Super Girl-ben feltűnik a Girls Generation/SNSD Jessica-ja is, akit valamiért nagyon szeretnek Kínában.
- Siwon és Donghae különösen népszerű odaát, szerepeltek például Ariel Lin egyik klipjében.
- Zhou Mi dalszövegeket is ír, ő jegyzi az első lemez Love Song, Marry U és A Man In Love kínai dalszövegeit.
- A 13 tagú alapcsapat készítette talán a leginkább nézhető ázsiai idol-mozifilmet, ez volt a Támadás a szépfiúk ellen (Attack on the Pin-Up Boys). Azért van abban valami báj, ha egy filmben egy nyálas fiúcsapat tagjait pandaf@ssal dobálják folyton...
- És hogy a legfontosabbat el ne felejtsem: Siwon oppa rulz! ^^ (No meg Donghae és Zhou Mi.)
Utolsó kommentek