Fotó: Chung Sung-Jun
Arra ébredni az éjszaka közepén, hogy a Kedves Vezetőt éltető propaganda harsog az ember fülébe? Ez a két Korea határán, a demilitarizált övezetben mindennapos dolog, gondolom, a legédesebb álmukból felvert déli kiskatonák legnagyobb örömére.
Viszont nem kell félteni őket, a válaszcsapás kellően kegyetlen: kpop-ot, azaz dél-koreai popzenét zúdítanak Északra.
A határon nagy hagyománya van a pszichológiai hadviselés hangszórókkal vívott formájának, az egyszerű déli kiskatona megafonos "Gyertek át!" átkiabálásától és az északi hangszórókból folyamatosan ömlő forradalmi daloktól kezdve egészen a kölcsönös, egymást válogatott sértésekkel illető üvöltözésekig terjed a skála.
Fotó: Chung Sung-Jun
A két Korea közötti ezredfordulós enyhülés idején az övezet elcsendesedett, a déli oldalon 2004-ben le is szerelték az idővel egyre hatalmasabbá vált hangszórókat.
Tavaly azonban egy északi torpedó elsüllyesztette a Cshonan hadihajót, és a katonai válaszlépéseken, valamint a gazdasági szankciókon túl újra hadrendbe álltak a propaganda-hangszórók is. A déli oldalon 11 monstrumot üzemeltek be, plusz egy hagyományos rádióadót: az Északon fogható Szabadság hangja a 4minute lánycsapat Huh című számával indult. A dalszöveg miatt (nagyjából "azt csinálok, amit én akarok, és ebbe senki, főleg te nem szólhatsz bele") esett rá a választás, értelemszerűen utalva arra, hogy Északkal ellentétben Délen létezik a személyes szabadság. De ugyanígy megszólalt HyunA (aki az említett lánycsapat tagja) Change / Változz! (Vagy utalva az északi gazdasági helyzetre, itt inkább aprópénz?) című száma is.
Ugyanakkor ha a hadvezetésnek valóban az a célja, hogy átállítsa az ellenséget, és a rágógumipop hallatán ne a rakétaindító gomb kétségbeesett nyomkodására sarkallja, talán nem a hangerőre kellene gyúrni, hanem a látványra. A 19 éves Hyunának óriáskivetítőn több haszna lenne, mint a 11 hangszórónak együttvéve.
HyunA - Bubble Pop
Utolsó kommentek